Ihottuman ja psoriaasin hydroterapia
Hydroterapia on tehokas keino kutinan ja kiristävän tunteen pysyvään lievitykseen. Ihottumalle tai psoriaasille räätälöidyt hoidot lääkärin valvonnassa tuovat ihollesi taas mukavan tunteen.
Kutiseeko ihosi, tuntuuko se kireältä ja onko se hyvin kuiva? Aiheuttaako se kärsimystä päivittäin vai jaksoittain? Hydroterapia on epäilemättä sairauteesi sopiva ratkaisu. Kärsit sitten atooppisesta ihottumasta tai psoriaasista, oleskelu rauhoittavassa ympäristössä auttaa ihoasi saamaan puolustuskykynsä takaisin.
Avène-hydroterapia koostuu lämpöhoidoista ja erityisistä kosteuttavista hoidoista, joilla hoidetaan ihottuman ja psoriaasin oireita. Tavoitteena on tarjota välitöntä ja pitkäkestoista helpotusta tulehtuneille ja ärtyneille alueille sekä vartalon, kasvojen ja/tai päänahan kutisevalle iholle. Helpotus tuntuu jo kylpylässä oleskelun aikana, mutta ennen kaikkea se kestää kuukausia hoidon päättymisen jälkeen. Hoidot ovat perushoitoa, joka korjaa ihoa ja ennen kaikkea palauttaa ihon puolustuskyvyn ja kosteuden. Tämä on yksi parhaista tavoista tulehdusoireiden puhkeamisen viivästyttämiseen tai jopa estämiseen.
”Ihmiset katsoivat häntä kuin hän olisi epänormaali. Nyt hän voi tavata uusia ihmisiä huolehtimatta siitä, mitä he mahtavat ajatella hänen ihostaan.”
Lapsetkin voivat hyötyä hydroterapiasta 3 kuukauden iästä alkaen, erityisesti sukulaisen, vanhemman tai isovanhemman seurassa. Suuri osa lapsista kärsii atooppisesta ihottumasta, kun taas psoriaasi on tässä ikäryhmässä harvinaisempi. Olipa sairaus mikä tahansa, se vaikuttaa lasten elämään ja aiheuttaa heille yhtä paljon kärsimystä kuin aikuisillekin. Älä siis epäröi! Varsinkin, kun Avène-hydroterapia sopii kaikenikäisille. Kylpylälääkäri määrää lapselle yksilöllisen ohjelman, joka koostuu hydroterapiasta ja ihon terveyteen liittyvistä työpajoista. Siellä lapsi oppii hallitsemaan sairauttaan paremmin päivittäin. Puhumattakaan mahdollisuudesta tutustua muihin samassa tilanteessa oleviin lapsiin – ja heidän vanhempiinsa.
Muutamat toimenpiteet ovat välttämättömiä, jotta oleskelusi tai lapsesi oleskelu sujuisi mahdollisimman sujuvasti. Ensinnäkin ihottuman ja psoriaasin tapauksessa yleislääkärin, lastenlääkärin tai ihotautilääkärin on määrättävä hydroterapia, jos haluat saada korvauksen. Saat korvauspyynnön, joka lähetetään sairausvakuutusyhtiöllesi. Sitten voit ottaa yhteyttä kylpylään ja varata ajan kylpylälääkärille, kun saavut kylpylään. Tämä lääkäri laatii sitten luettelon sopivimmista hoidoista sairauskertomuksesi ja terveystarkastuksesi perusteella.
Avène Terveyslähdevedellä on atooppiselle ja psoriaasille alttiille iholle tulehdusta hillitseviä, ärsytystä vähentäviä ja rauhoittavia ominaisuuksia. Kylpylässä tarjottavat hoidot vaikuttavat hellävaraisesti ihoon. Kunkin potilaan erityisiin tarpeisiin mukautetut hydroterapiahoidot palauttavat ihon kipeästi kaipaaman tasapainon.
Onko vinkkejä kutinaan tulehduksen iskiessä? Avène Terveyslähdevedessä kastellut harsotaitokset, joita levitetään iholeesioille.
Aikuisten hydroterapia: Vesihoidot kaikille kutinasta kärsiville ihotyypeille
Atooppisen ihottuman tai psoriaasin mahdollisimman hyvä hoito edellyttää, että tunnet sairautesi hyvin. Kylpylähoidon yhteydessä voit oppia työpajoissa, miten iho toimii, ja saat ohjeet ihon päivittäiseen rauhoittamiseen sekä oireiden puhkeamisen ehkäisyyn....
Lapset voivat saada vesihoitoja aivan kuten aikuisetkin. Käytännössä hoidot kuitenkin mukautetaan lasten iän mukaan, ja toinen vanhemmista on mukana. Erityisesti vauvat voivat hyötyä hydroterapiahoidoista 3 kuukauden iästä alkaen. Tällöin pehmentäviä, tulehdusta lievittäviä ja rauhoittavia kylpyjä annetaan kahdesti päivässä. Tarkoitus on, että iho ei enää vaivaa vauvaa.
Eivät. Hydroterapialla on määrä olla pitkäaikainen myönteinen vaikutus hoitojaksoa seuraavien kuukausien aikana. Kroonisista ihosairauksista kärsivien elämänlaatu oli merkittävästi parantunut kuuden kuukauden kuluttua hoidosta.
Potilas voi saada korvauksen vain yhteen hydroterapiahoitoon saman sairauden, esimerkiksi ihottuman tai psoriasiksen, hoidossa saman kalenterivuoden aikana eli tammikuusta joulukuuhun.
Kyllä voivat. Yli 3 kuukauden ikäiset lapset, joilla on jokin sairausvakuutusjärjestelmän määrittämistä sairauksista, voivat saada hydroterapiaa yhdessä vanhemman kanssa. Tämä koskee ihottumasta tai psoriaasista kärsiviä lapsia.
Hydroterapia kestää 18 peräkkäistä päivää. Sairausvakuutus ei korvaa keskeytynyttä hoitoa, paitsi jos syynä on ollut ylivoimainen este tai lääketieteellinen syy.
Rakastan sitä! Minulla ei ole enää punoitusta, kutinaa tai allergioita. Ihoni on pehmeä.Tutustu kutinaa ehkäiseviin tuotteisiimme